Chlorofyl (E140), najbežnejšie rastlinné farbivo, môže nám prospieť?

Chlorofyl („khloros“ – svetlo zelený, „phylon“ – list) je rastlinný pigment. Najbežnejšie farbivo, ktoré sa v prírode vyskytuje. Odvodená zlúčenina je chlorofylín.

Hlavné dôležité body o E140 – chlorofyle:
Je to prírodná látka
Použitie v SR je povolené
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén

Výroba E140

Chlorofyl je rastlinná látka. Vzniká biosyntézou. Nájdeme ho v listovej zelenine (špenát), zelenej zelenine (brokolica), vysoký obsah chlorofylu má napríklad aj spirulina, chlorella, klíčky, alebo čaj matcha.

Na čo sa používa chlorofyl?

Chlorofyl je využívaný v potravinárstve ako farbivo, alebo vo farmaceutickom priemysle. Tiež je používaný v kozmetike a starostlivosti o telo.

  • V potravinárstve je to napríklad zelené zafarbenie cestovín špenátom
  • Vo farmácii sa používa zvonka, napr. na hojenie rán (Dr. Müller Dermochlorophyl) a vnútorne, napr. na zlepšenie kvality krvi, na ochranu črevnej flóry (Chlorophyll star, Liquid Chlorophyll)
  • V kozmetike a starostlivosti o telo pôsobí ako účinný dezodorant, chlorofyl obsahujú niektoré zubné pasty (Homéodent, BIOpha).

Je chlorofyl zdravý?

Chlorofyl je považovaný za zdraviu prospešný.

Nadmerné užívanie chlorofylu môže spôsobiť tzv. „zrýchlený tranzit“, teda hnačku a zelené sfarbenie stolice aj moču.

Chlorofyl nie je vhodný doplnok liekov, ktoré zvyšujú citlivosť na slnko, ako sú niektoré lieky na akné, alebo antibiotiká.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

V Európskej únii, Spojených štátoch a ďalších krajinách je použitie E140 povolené.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)