Ako pripraviť ovocný šalát

Pripraviť chutný šalát z ovocia nie je nič zložité, stačí skombinovať tie správne druhy, zamiešať a prípadne dochutiť.

Môžete si pripraviť buď rýchly šalát bez zálievky, alebo vyskúšať ovocný šalát s jogurtom alebo mliečnou či smotanovou zálievkou. Ak pridáte aj trochu orieškov, müsli alebo ovsených vločiek, zdravé raňajky nabité vitamínmi sú na svete. Nebojte sa použiť kyslú smotanu alebo grécky jogurt. Ovocný šalát so smotanou obsahuje tuky, ktoré sú dôležité na vstrebávanie niektorých vitamínov. Taký šalát vás tiež zasýti na dlhšiu dobu a nebudete mať čoskoro hlad.

Jednoduché šaláty z tropického ovocia

Zimné obdobie so sebou nesie aj zvýšenú potrebu vitamínov a čerstvé ovocie je ideálny a predovšetkým prirodzený spôsob, ako ich do seba dostať čo najviac. Zapojte fantáziu a namiešajte si báječnýzimný ovocný šalát , ktorý vám dodá energiu a posilní imunitu.

Napriek tomu, že dnes je možné kúpiť prakticky akékoľvek ovocie kedykoľvek počas roka, je stále lepšie využívať sezónne ovocie. Rovnako ako jahody kúpené vo februári nemajú s tými čerstvými letnými nič spoločné, aj tropické ovocie má svoju dobu zrenia. Práve zimné mesiace sú ideálne na konzumáciu teplomilných druhov ovocia- do šalátu dajte ananás, pomaranče, papáje alebo mango. Ovocný šalát s mangom bude prirodzene sladký a môžete ho kombinovať aj s kúskami kokosového orecha.

Pokiaľ sa chcete skutočne zahriať, pripravte si ovocný šalát s alkoholom. K ovociu sa hodia sladké dezertné vína rovnako ako ovocné likéry. K tropickému ovociu sa tiež výborne hodí kokosový likér a za vyskúšanie stojí aj ovocie v šampanskom, ktoré ešte výrazní jeho chuť.

Sezónne ovocné šaláty

Hlavnou sezónou sladkého ovocia je u nás leto, kedy dozrievajú marhule, čerešne, slivky, lesné plody aj záhradné hrušky a jablká. Nezabúdajme ani na melóny, broskyne alebo jahody, ktorých je v lete všade plno. Využite nízkych cien a ľahkú dostupnosť ovocia a pripravte si ovocné šaláty, ktoré vás osviežia a skvele doplnia pitný režim.

Ak v parných dňoch nemáte chuť na teplé jedlo, môžete si dopriať ovocný šalát aj namiesto obeda - stačí, keď ho doplníte ďalšími surovinami tak, aby obsahoval všetky potrebné živiny. Ovocný šalát s orechmi obsahuje dosť dôležitých tukov a minerálov, jogurtová zálievka sa postará o prísun bielkovín. Nebojte sa vyskúšať aj zeleninový šalát s ovocím, niektoré príbuzné druhy, ako sú uhorky a melóny, sa kombinujú veľmi ľahko.