Kde sa používajú meďnaté komplexy chlorofylov a chlorogylínov (E141)?

Potravinárske farbivo meďnaté komplexy chlorofylov a chlorofylínov (E141) je prírodné zelené farbivo, ktoré je možné bezpečne použiť v potravinárskom priemysle.

Používa sa v mnohých krajinách po celom svete. U nás sa s ním stretnete v mnohých produktoch.

Hlavné dôležité body o E141 – meďnaté komplexy chlorofylov a chlorofylínov:
Je to prírodná látka.
Použitie v SR je povolené.
Nie je vhodné pre deti.
Nie je to častý alergén.

Výroba E141

Látka sa komerčne získava zo žihľavy, trávy alebo lucerny. Vďaka tomu sa jedná o úplne prírodné farbivo, ktoré je bezpečné na použitie.

Farbivo E141 je rozpustné vo vode.

Látka obsahuje meď, ktorá sa pri zahriatí môže uvoľňovať. Nebezpečné hladiny ale v tomto farbive nikdy nedosiahne. Preto sa použitie alebo konzumácia nemusíte vôbec obávať.

Na čo sa používajú meďnaté komplexy chlorofylov a chlorofylínov?

Vďaka tomu, že sa jedná o prírodné zelené farbivo, ho možno použiť pri mnohých produktoch.

Najčastejšie sa meďnaté komplexy chlorofylov a chlorofylínov používajú na farbenie polievok, sladkostí, zmrzliny alebo konzervovaného ovocia a zeleniny.

S látkou sa ale môžete stretnúť aj u mnohých nápojov, sójového oleja alebo likérov.

Je E141 zdravý?

Jedinci s poruchami metabolizmu by sa tomuto farbivu mali vyhnúť. Žiadne ďalšie zdravotné komplikácie po konzumácii E141 neboli zaznamenané.

Pre väčšinu ľudí je E141 úplne bezpečný a nemusíte sa vyhýbať jeho konzumácii.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

V Európskej únii, vrátane Českej republiky, je použitie farbivo povolené. Môže sa používať ale iba pre určité druhy potravín. Pre detskú výživu je farbivo zakázané.

V USA je E141 zakázané.

Čím E141 nahradiť?

Farbivo je možné nahradiť ďalšími prírodnými farbivami podobného odtieňa, ako je napr. chlorofyly (E140) alebo zeleň S (E142).

Zelené farbivo je možné samozrejme nahradiť aj inak. Ideálny je na tieto účely špenát, ktorý môžete použiť na prírodné farbenie potravín aj v domácom prostredí.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)