Čo je to propylparahydroxybenzoát (E216) a prečo je v EÚ zakázaný?

Propylparahydroxybenzoát (alebo tiež propylparabén) je syntetický propylester kyseliny benzoovej a používa sa ako antifungálna a antibakteriálna syntetická konzervačná látka v potravinárskych výrobkoch a kozmetike. Estery kyseliny benzoovej sú zle rozpustné, čo obmedzuje použitie.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.

Hlavné dôležité body o E216 – Propylparahydroxybenzoát:
Nie je povolené v SR.
Môže spôsobovať alergickú reakciu.
Ide o konzervant.

Výroba E216

Kyselina benzoová, benzoáty a estery kyseliny benzoovej sa bežne vyskytujú vo väčšine druhov ovocia, najmä bobuľovín. Brusnice sú veľmi bohatým zdrojom kyseliny benzoovej. Okrem ovocia sa benzoáty prirodzene vyskytujú v hubách, škoricu, klinčekoch a niektorých mliečnych výrobkoch (dôsledkom bakteriálnej fermentácie). Na komerčné účely sa kyselina benzoová pripravuje chemicky z toluénu a potom sa esterifikuje.

Na čo sa používa propylparahydroxybenzoát?

Okrem potravinárstva sa používa aj v liečivách a kozmetike (prípravky na vodnej báze, ako josu krémy, pleťové vody, šampóny a kúpeľové produkty).

Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E216:

  • nealkoholické a alkoholické nápoje
  • pekárske výrobky

Je E216 zdravé?

Existujú správy, že táto konzervačná látka môže pri použití v kozmetike spôsobiť alergické reakcie na kožu.

Propylparahydroxybenzoát tiež preukázal vysokú mieru zadržiavania v ľudskom tele au morských živočíchov, čo môže viesť k prípadnej toxicite.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Propylparahydroxybenzoát už nie je schválený na použitie ako potravinárska prídavná látka v EÚ. Bol tiež odstránený zo zoznamu látok povolených v Spojenom kráľovstve po nedávnom výskume jeho účinku na reprodukciu u potkanov.

Pravidlá Európskej komisie tiež ukladajú výrobcom, aby znížili koncentráciu propylparabénu v kozmetických výrobkoch a vyvarovali sa používania tohto konzervantu vo výrobkoch určených pre aplikáciu na plienkovú oblasť detí do troch rokov.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)