Propionan vápenatý (E282) nájdeme napríklad v pečive. Prečo sa doňho dáva?

E282 je relatívne nový potravinársky konzervant, ktorý sa vyvinul v posledných desaťročiach a to s ohľadom na jeho bezpečnosť oproti benzoátu sodnom (E211) a nižšiu cenu ako sorban draselný (E202).

Propionan vápenatý je vápenatá soľ kyseliny propiónovej, čo je prírodná kyselina, ktorá je prítomná v malom množstve v mnohých potravinách. Niekedy je vo vysokých koncentráciách produkovaná baktériami vo fermentovaných potravinách. Nachádza sa aj v našom hrubom čreve.

Vyskytuje sa buď v práškovej alebo kryštalickej forme a je dobre rozpustný vo vode.

Používa sa ako konzervant proti plesniam, čím predlžuje trvanlivosť potravín. Je tiež zdrojom vápnika.

Potraviny s týmto potravinárskym aditívom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.

Hlavné dôležité body o 282 – Propionan vápenatý:
Ide o konzervant.
Nie je vhodné pre deti.
Môže spôsobovať alergickú reakciu.
Odporúčame 3/5.

Výroba E282

Zatiaľ čo propionát vápenatý možno prirodzene nájsť v syroch a možno ho použiť na konzerváciu mäsa a mliečnych výrobkov, komerčný E282 je syntetizovaný v laboratóriu, kde sa vyrába reakciou kyseliny propiónovej s uhličitanom vápenatým alebo hydroxidom vápenatým.

Na čo sa propionán vápenatý používa?

E282 je účinnejší proti plesniam ako benzoát sodný, ale nemá žiadnu aktivitu proti kvasinkám, takže sa používa hlavne v pekárenských produktoch, ktoré používajú ako prísadu kvasnice.

Dodáva potravinám nutričnú hodnotu, pretože je zdrojom vápnika, ktorý je pre ľudský organizmus veľmi dôležitým minerálom.

Okrem v potravinárstve sa používa aj v poľnohospodárstve na potlačenie horúčky u kráv a ako doplnok krmiva.

Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E282:

 • pekárenské produkty
 • syry
 • nealkoholické nápoje
 • čerstvé cestá
 • pudingy
 • želatíny
 • džemy
 • mäsové výrobky
 • sušené mlieko
 • jogurty
 • alkoholické nápoje

Je E282 zdravé?

Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky propionánu vápenatého. V zriedkavých prípadoch môžu niektorí jedinci pociťovať bolesti hlavy alebo migrény.

Štúdia z roku 2002 však zistila, že propionát vápenatý môže spôsobiť podráždenosť, nepokoj, nepozornosť a poruchy spánku u niektorých detí v prípade, že by ho konzumovali každý deň.

Za zmienku tiež stojí, že naše telá E282 neukladajú, čo znamená, že sa nedokáže hromadiť v našich bunkách. Namiesto toho sa látka rozkladá do tráviaceho traktu a ľahko sa vstrebáva, metabolizuje a eliminuje.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Používa E282 ako potravinárske aditívum v potravinách je schválené v EÚ, USA, Austrálii aj na Novom Zélande.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)