Kde všade je etyléndiamíntetraacetát disodný (E386) zakázaný a na čo všetko sa používa?

Etylendiamintetraacetát disodný (E386) je stabilizátor (používa sa tiež po intoxikácii ťažkými kovmi na odstránenie kovov z tela) a zvýrazňovač chuti, farby a textúry. Jedná sa o biele kryštalické granule bez zápachu s mierne slanou chuťou alebo biely až takmer biely prášok.

Potraviny s týmto éčkom môžu bezpečne konzumovať ľudia s alergiou na lepok a vegáni.

Hlavné dôležité body o E386 – etyléndiamíntetraacetát sodný:
Nepovolené v SR.
Ide o sekvestrant.
Odporúčame na 3/5.

Výroba E386

Etyléndiamíntetraacetát disodný sa primárne syntetizuje z etyléndiamínu, formaldehydu a kyanidu sodného.

Na čo sa používa etyléndiamíntetraacetát sodný?

Etyléndiamíntetraacetát disodný funguje v potravinárstve ako antioxidant, stabilizátor a konzervačný prostriedok . Bolo tiež preukázané, že zvyšuje penivosť a čistiace schopnosti kozmetického roztoku.

Ako chelátor kovov pôsobí proti nepriaznivým účinkom tvrdej vody tým, že sa viaže s iónmi ťažkých kovov obsiahnutými vo vode z vodovodu, čo následne zabraňuje usadzovaniu kovov na koži, vlasoch a pokožke hlavy.

E386 možno nájsť v rôznych kozmetických produktoch , vrátane hydratačných/opaľovacích krémov na tvár, opaľovacích krémov, krémov proti starnutiu, čistiacich prostriedkov, šampónov/kondicionérov, farieb na vlasy a očných krémov.

Etylendiamintetraacetát disodný sa tiež nachádza v mnohých priemyselných produktoch , ako je papier a textil, pre svoju schopnosť zabrániť zmene farby.

Príklady potravín a nápojov, ktoré niekedy obsahujú E386:

  • kuracie nugety
  • marshmallows
  • pudingy
  • majonéza
  • nakladaná kapusta a uhorky
  • konzervované strukoviny
  • destilované alkoholické nápoje

Je E386 zdravé?

Vedľajšie účinky v miernych koncentráciách nie sú známe. Dlhodobé vystavenie vysokým dávkam však môže viesť k vyčerpaniu kovov z tela (železa).

Vo vysokých dávkach môže etyléndiamíntetraacetát disodný spôsobiť brušné kŕče, nevoľnosti, vracanie, hnačky, bolesti hlavy, nízky krvný tlak, kožné problémy a horúčky.

Použitie EÚ vs. USA vs. svet

Použitie E386 ako potravinárskej prísady v EÚ je zakázané. Rovnako tak aj v Austrálii a na Novom Zélande. V USA je však jeho používanie povolené.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)