Milujete zmrzlinu? Tak ste sa pravdepodobne s guar gumou (E 412) už stretli!

Guar guma sa všeobecne skladá z guaranu, a to nie menej ako 75%, bielkoviny 5-6%, vlákniny 2,5%. vody 8–15 % a malého množstva lipidov.

Tento typ rastlín rastie hlavne v Indii a Pakistane.

Bežne sa používa ako zahusťovadlo, emulgátor a stabilizátor v zmrzline.

Hlavné dôležité body o E 412 – guar guma

Je prírodného pôvodu a získava sa maceráciou bôbov

Je vhodná pre deti – používa sa do dojčenskej výživy

Nie je to bežný alergén

Táto zložka je šetrná ku keto, vegánskej, bezlepkovej diéte a bežne sa používa ako náhrada xantánovej gumy v potravinách

Výroba E412

Guaran je prírodná potravinárska prísada získavaná zo semien z guarových bôbov a ich macerácií, z ktorého vzniká biely až žltkasto biely prášok takmer bez zápachu – guar guma.

Kde sa guar guma (E 412) používa?

Najčastejšie ju nájdeme v potravinách, ako je zmrzlina, mrazené dezerty, pečené výrobky, mliečne výrobky, nápoje a tak ďalej.

Pôsobí ako spojivo a stabilizátor pri výrobe zmrzliny, kde zvyšuje obsah vlákniny, znižuje obsah tuku, zvyšuje tuhosť, znižuje tvorbu kryštálov, poskytuje pomalšie a rovnomernejšie topenie.

V pekárstve sa využíva pre jej schopnosť dodať pečivu mäkšiu textúru a dlhšiu trvanlivosť, rovnako ako vlákninu.

Funguje aj ako zahusťovadlo do šalátových dresingov, kde vďaka vysokej viskozite, stabilizácii kyslosti a dobrej rozpustnosti v studenej vode.

Ďalej zahusťuje mliečne výrobky, ako je mlieko, jogurt a puding. Zlepšuje textúru, udržuje jednotnú viskozitu a farbu. Ako v kokosovom mlieku, ktoré stabilizuje a poskytuje hladkú a krémovú textúru.

Využíva sa na výrobu nízkokalorických nápojov.

Konkrétne produkty

  • Italiamo – Minestrone polievka
  • All Natures – Bio kokosové mlieko
  • Nominal – zmes na chlieb

Je E412 zdravé?

Áno, vlastnosti guar gumy sa používajú na redukciu váhy, pretože potláča pocit hladu a znižovanie hladiny cholesterolu. Len vo vysokých dávkach môže mať nežiaduce účinky, ako je hnačka alebo nadúvanie.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Jej používanie je povolené ako v USA, tak v Európskej únii, kde sa používa ako v potravinárskom priemysle, ale aj kozmetickom priemysle, či na kŕmenie zvierat.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)