Trifosforečnany – sodný a draselný (E 451) je prísadou, ktorá udržuje morské plody lahodné!

Tripolyfosforečnan sodný a draselný (označovaný skratkou STPP) je sodná soľ polyfosforečnanového penta-aniónu. Je to syntetická zložka používaná hlavne na zadržiavanie vlhkosti v rybách a mäse.

Hlavné dôležité body o E 451 – tripolyfosforečnan sodný a draselný

-Je to modifikovaný škrob
Nie je prírodný , pretože sa vyrába chemickou syntézou
Je vhodný pre deti
Nie je to bežný alergén – ale vo veľkom množstve spôsobuje nedostatok vápnika v tele
Je vegánsky aj bezlepkový

Výroba E451

Trifosforečnan sa komerčne vyrába neutralizáciou kyseliny fosforečnej hydroxidom sodným za vzniku zmesi fosforečnanu sodného a fosforečnanu sodného.

Vzniká biely alebo zrnitý prášok.

Kde sa trifosforečnan (E 451) používa?

Používa sa na zlepšenie kvality potravín pri ich spracovaní, najmä mäsových a rybích výrobkov. Používa sa tiež v krmive pre domáce zvieratá.

STPP sa v priemysle môže použiť na výrobu pracích a umývacích prostriedkov, priemyselných zmäkčovačov vody, odstraňovačov mastnoty a tak ďalej.

STPP je bežná prísada pridávaná do rýb (napr. lososa) pred zmrazením a jeho primárnym účelom je znížiť množstvo vody a urobiť morské plody pevnejšími. Môžete ho tiež nájsť v iných mrazených morských plodoch, ako sú mušle, krevety a homáre.

Fosforečnan je široko používaný pri spracovaní mäsa a jeho hlavné účely sú zadržiavanie vody, stabilita emulgácie, šťavnatosť a jemnosť mäsa, spomalenie rýchlosti kazenia, zlepšenie farby a zachovanie chuti.

Jeho kombinácia s chloridom sodným môže znížiť obsah sodíka v mäse.

Konkrétne potraviny

  • Krásno – šunka najvyššej kvality
  • Pikok – kuracia prsná šunka
  • Penny Market – klobásky na gril s goudou

Je E451 zdravé?

Áno, STPP potravinárskej kvality je viacúčelová zložka, ktorá je všeobecne uznávaná ako bezpečná.

Niektorí spotrebitelia si však myslia, že fosfát je zlý pre naše zdravie, pretože je tiež používaný v pracích prostriedkoch.

Napriek tomu jeho použitie v nízkych dávkach je schválené ako pre telo bezpečné, iba vo vysokom množstve môže spôsobiť nedostatok vápnika v tele.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Jeho použitie ako modifikovaného škrobu je schválené, ako v EÚ, tak USA alebo Austrálii.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)