Viete, kde sa metylcelulóza (E 461) nachádza a ako ovplyvňuje naše zdravie?

Metylcelulóza je tiež známa pod svojou skratkou ako MC a je to biely alebo slabo žltkastý alebo šedastý zrnitý alebo vláknitý prášok bez zápachu a chuti.

Hlavné dôležité body o E 461 – Metylcelulóza

Nie je to prírodná zložka a vyrába sa synteticky

Je vhodná pre deti

Nie je to bežný alergén , ale u citlivejších jedincov môže spôsobiť žihľavku, dýchacie problémy, opuch tváre, pier, jazyka alebo hrdla

Pri prekročení (min. 26 xa dlhodobo) odporúčanej dennej dávky, nie je vhodná pre tehotné ženy, u ktorých môže zvýšiť pravdepodobnosť materskej úmrtnosti a spomalenie vývoja plodu

Táto zložka je šetrná ku keto, vegánskej, bezlepkovej diéte a bežne sa používa ako náhrada xantánovej gumy v potravinách

Výroba E461

Vyrába sa z celulózy a je možné ju použiť ako zahusťovadlo, emulgátor, spojivo, stabilizátor a želírujúce činidlo v potravinách, zároveň to je aj doplnok vlákniny.

Kde sa metylcelulóza(E 461) používa?

Jej použitie je širokospektrálne. MC je nekalorická nestráviteľná jedlá vláknina a je možné ju použiť v potravinárskom, kozmetickom, farmaceutickom, ale aj inom priemysle.

V potravinárskom priemysle sa používa na želatináciu, lubrikáciu, stabilizáciu emulgáciu a tak ďalej.

V pekárstve poskytuje konzistentnú štruktúru pečiva počas zmrazovania/rozmrazovania, zvyšuje mäkkosť pečiva a tiež predlžuje jeho trvanlivosť.

V cukrárstve môže byť použitý ako lubrikant na zlepšenie textúry krému, ktorý ho urobí krémovejšou, roztierateľnejšou, ale tiež pridáva chuť glazúram, polevám a inému zdobeniu.

Pri mrazených produktoch reguluje tvorbu ľadových kryštálov, poskytuje hladkú textúru.

Konkrétne výrobky

  • Albert – Burger Vegano
  • Vegafit – vegánsky plátok
  • Meggle – krém na varenie

Je E461 zdravé?

Neradíme jej medzi alergény ani zdraviu ohrozujúce látky, iba pri veľkom skonzumovanom množstve môže spôsobiť zažívacie problémy.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Toto činidlo bolo ako v USA, tak v EÚ považované za bezpečné a nevykazuje žiadne zdravie ohrozujúce vedľajšie účinky.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)