Stearoylaktylát sodný (E 481) robí pečivo nadýchaným a vláčnym! Zistite, kde ho nájdete

Stearoyl laktylát sodný, tiež známy ako SSL, je to sodná soľ kyseliny stearovej s dimérom kyseliny mliečnej. Táto zložka sa bežne používa ako emulgátor a stabilizátor v pečive s vysokým obsahom tuku.

Hlavné dôležité body o E 481 – Stearoylaktylát sodný

Nie je prírodné , ide o syntetické sladidlo
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén
Je vegánsky aj bezlepkový

Výroba E481

Stearoylaktylát sa syntetizuje z potravinárskej kyseliny stearovej (väčšinou z palmového oleja), kyseliny mliečnej (z fermentácie cukrovej repy alebo chemickej syntézy) a hydroxidu sodného.

A vzniká voskovitý biely alebo mierne žltkastý prášok alebo krehká pevná látka (vločkovitý) s mierne kyslým zápachom.

Kde sa stearoylaktylát sodný (E 9481) používa?

Primárne sa používa pre svoje emulgačné a stabilizačné vlastnosti v potravinách a kozmetike. V potravinách SSL mieša vodu a olej dohromady a väčšinou sa používa ako stužovač cesta a zmäkčovač štruktúry v pečive.

SSL sa používa hlavne vo vysokotučnom a kysnutom chlebe ako emulgátor cesta na zväčšenie objemu cesta, lepšiu vnútornú štruktúru, vytvára mäkký a elastický chlieb a zabraňuje rýchlemu starnutiu pečiva, bez SSL bochník rýchlo stvrdne.

Používa sa tiež v sušienkach, sušienkach, pečive, rezancoch, aby sa zlepšila textúra a predĺžila sa čerstvosť alebo doba skladovania.

Konkrétne potraviny

  • Okolok – veka krájaná
  • L´Chefs Pastry – francúzske hustičky
  • 7 Days – Bake Rolls

Je E481 zdravé?

Nebol pozorovaný žiadny nežiaduci účinok, ale môže spôsobiť alergiu. V roku 2005 bol hlásený prípad príznakov alergie z priameho kontaktu s SSL – dermatitída a nádcha u manikérky, ktorá zhotovovala umelé akrylové nechty, kde je SSL obsiahnutý.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Stearoylaktylát bol schválený v USA ako multifunkčné potravinárske aditívum, ktoré je možné použiť ako emulgátor, stabilizátor, povrchovo aktívne činidlo v nasledujúcich kategóriách potravín s maximálnym využitím: pečivo, palacinky a vafle 0,5 %, polevy, náplne, pudingy a polevy 0,2 % , smotana 0,3 % atď.

Stearoyl laktylát sodný (E481) je uvedený v nariadení Komisie EÚ ako povolená potravinárska prídavná látka. Jeho použitie je povolené v maximálnom množstve od 1000 do 10000 mg/kg v potravinách.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)