Prečo majú niektoré žuvačky takú výraznú chuť? Môže za to octan zinočnatý (E650)

Octan zinočnatý je chemická zlúčenina (CH 3 COO) 2 Zn, ktorá má často štruktúru hydrátu. Je tuhý, biely s jemnou kyslastou vôňou. Ľahko sa rozpúšťa vo vode.

Hlavné dôležité body o E650 – octane zinočnatom:
Je to syntetická látka
Použitie v SR je povolené
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén

Výroba E650

Octan zinočnatý je syntetická látka. Vyrába sa reakciou kyseliny octovej a uhličitanu zinočnatého, prípadne čistého zinku.

Na čo sa používa octan zinočnatý?

Octan zinočnatý je využívaný v potravinárskom priemysle ako látka zvýrazňujúca chuť, výhradne na výrobu žuvačiek. Zvýrazňuje zvieravú chuť a horkú príchuť. Povolené dávkovanie je jeden gram na kilogram. V Európe je povolený až od roku 2002.

Octan zinočnatý bez kódu E je pridávaný ako minerálna látka v rôznych potravinách, potravinových doplnkoch a tiež ako látka na prípravky pre bábätká a batoľatá.

Octan zinočnatý je tiež používaný v medicíne na zníženie črevnej absorpcie medi u choroby zvanej Wilson.

Je octan zinočnatý zdravý?

Octan zinočnatý nie je priamo zdraviu prospešný. Zinok, z ktorého je tento prvok odvodený je dôležitou zložkou nášho tela. Ten sa môže užívať ako doplnok stravy, avšak pod dohľadom lekára. U niektorých citlivých osôb môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, hnačku, kovovú pachuť, problémy s obličkami a žalúdkom.

Francúzska národná organizácia pre výživu, životné prostredie a prácu (Anses) upozornila, že E650 je obsiahnutá aspoň čiastočne v nanometrickej podobe v určitých produktoch. Doteraz však neposúdila riziko spojené s nanopartikulárnymi prísadami. Tá istá organizácia ukazuje na štúdie z roku 2021, ktoré tvrdia, že octan zinočnatý môže byť príčinou endokrinných ťažkostí.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

V Európskej únii, Spojených štátoch aj ďalších krajinách je použitie E650 povolené. Nie je na zozname bio potravín, a to ani v EÚ, ani v USA.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)