Dimetylsilikónový olej (E900) sa najčastejšie používa pri vyprážaní! Zistite prečo

Dimetylsilikónový olej, tiež známy ako polydimethylsiloxan (PDMS), je forma silikónu používaná ako odpeňovacie činidlo .

Táto prísada sa bežne používa v oleji na vyprážanie vďaka dobrej odpeňovacej schopnosti pri vysokých teplotách, ktoré chránia pred nadmerným penením, striekaním alebo bublaním, ku ktorému dochádza, keď sa jedlo pridáva do veľmi horúceho oleja.

Hlavné dôležité body o E 900 – dimetylsilikónový olej

Nie je prírodný , pretože sa vyrába chemickou syntézou
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén
Je vegánsky aj bezlepkový

Výroba E900

PDMS sa vyrába hydrolýzou zmesi dimetyldichlórsilánu a malého množstva trimetylchlorsilanu a vzniká číra, bezfarebná, viskózna kvapalina.

Kde používa dimetylpolysiloxán (E 900)?

PDMS je organický polymér na báze kremíka, ktorý je možné použiť ako odpeňovač v ovocných a zeleninových šťavách, je tiež proti spekavým prostriedkom v cukrovinkách a výrobkoch z múky.

PDMS sa bežne používa ako odpeňovacie činidlo v kuchynských olejoch, spracovaných potravinách a rýchlom občerstvení, pretože zabraňuje tvorbe peny na povrchu kvapalín.

Konkrétne potraviny

  • Venusz – olej na vyprážanie

Je E900 zdravé?

Prijateľné denné množstvo bolo v roku 2011 stanovené na 0 – 1,5 mg/kg telesnej hmotnosti.

Štúdie ukázali, že PDMS sa u potkanov takmer neabsorbuje a vylučuje sa v nezmenenej forme stolicou. Nebola pozorovaná žiadna akútna toxicita a alergia.

Pri výskumoch jeho karcinogenity, teratogenity a genetickej toxicity neboli zistené žiadne nežiaduce účinky.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

PDMS sa bežne používa v štátoch po celej svete, bol schválený v USA, EÚ, aj Austrálii.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)