E902 alebo vosk candelilla – jedinečná alternatíva pre leštidlá aj kozmetiku

Tento vosk má jedinečné vlastnosti. Jeho farba sa pohybuje od žltej po hnedú a od nepriehľadnej po priesvitnú. Pevnom stave je tvrdý a krehký. Má vysoký bod topenia. Candelilla znamená „malá sviečka“ a tento názov odkazuje k histórii, kedy bol vosk prvýkrát použitý na výrobu sviečok.

Hlavné dôležité body o leštidle E902 – vosku candelilla:
· Je vhodný pre deti
· Nevyvoláva alergické reakcie
· V kozmetike je vyložene liečivý
· Nie je dôvod sa mu vyhýbať

Výroba E902

Vosk candelilla je prírodný produkt získavaný z listov malého kríka Candelilla (Euphorbia cerifera), ktorý rastie najmä v severnom Mexiku a na juhozápade USA. Vosk je zberaný z listov rastliny tak, že sa celá rastlina ponorí do vriacej vody s kyselinou sírovou.

Keď nakoniec vosk vystúpi na hladinu, objaví sa ako krémová, nepriehľadná, svetlo hnedá alebo žltá pena. V tejto podobe sa z vody zbiera. Potom sa vosk znovu roztaví a prefiltruje cez aktívne uhlie, vybieli sa peroxidom vodíka (ktorý sa neskôr neutralizuje) a ešte raz sa prefiltruje.

Konečným produktom je tvrdý, svetlo žltý vosk, ktorý sa vďaka svojej krehkosti ľahko roztriešti. Po ďalšom spracovaní do blokov, peletiek, vločiek, granúl či prášku je vosk pripravený na ďalšie použitie.

Na čo sa vosk candelilla používa?

V potravinovom priemysle sa používa do žuvačiek a cukroviniek. Je určený ako povrchová glazúra, ktorá zaisťuje ochranu pred vysychaním a kazením potravín.

V ostatných priemyselných odvetviach sa používa do atramentov, farieb, pasteliek, leštiacich voskov, lakov, ale aj do liečiv.

Jeho hlavné využitie je ale v kozmetike, kde sa využíva napríklad do balzamov na pery, krémov, pleťových mliek, depilačných voskov, mydiel a pod. Dobre chráni pleť a pery pred nepriazňou počasia.

Je často kombinovaný s ďalšími voskami, najmä parafínovým a karnaubským.

Je prísada E902 zdravá?

Candelillový vosk ako glazúra v potravinárskom priemysle neškodí. V kozmetike je potom vyložene zdravý a prospešný.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

FDA (americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov) považuje vosk candelilla za bezpečný v potravinárskom priemysle. Je určený na vonkajšie použitie, ako jedlý povlak, za účelom predĺženia trvanlivosti jabĺk. Nie sú známe žiadne potenciálne vedľajšie účinky pri jeho požívaní.

EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín) povoľuje E902 ako leštiacu látku používanú v potravinárskom priemysle.

Je možné E902 nejako nahradiť?

Vosk candelilla je možné nahradiť voskom karnaubským či parafínovým a naopak.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)