Mikrokryštalický vosk (E905), aditívum aj látka používaná na lyžovanie

Mikrokryštalický vosk, alebo aj syntetický vosk, parafín je pevný biely vosk, bez zjavného zápachu. Nie je rozpustný vo vode. Má podobné vlastnosti ako vosky prírodné (napr. vysoká teplota tavenia), ale na rozdiel od prírodných voskov nie je lepkavý.

Hlavné dôležité body o E905 – mikrokryštalickom vosku:
Je to syntetická látka
Použitie v SR je povolené
Je vhodný pre deti
Je to alergén

Výroba E905

Mikrokryštalický vosk je vyrábaný v procese rafinácie ropy.

Na čo sa používa mikrokryštalický vosk?

Mikrokryštalický vosk je používaný v potravinárstve, farmaceutickom priemysle, kozmetike, ale aj napríklad v umení a športe.

  • V potravinárstve ako leštiaca látka na ovocie (napr. melóny, mango, ananás, papaya) – zabraňuje rýchlemu usychaniu. Používa sa tiež na nečokoládové cukrovinky (napr. nugát), žuvačky a na dekoráciu a dokonca je aj súčasťou obalov
  • Vo farmácii je súčasťou mastí, olejov. Zmiešaný s ílmi je využívaný terapeuticky
  • V kozmetike je súčasťou ceruziek na oči, krémov a telových mliek
  • V umení sa používa v maľbe, na výrobu pasteliek a „voskoviek“
  • V športe ako vosky na lyže, alebo ako protišmyková vrstva na povrchu surfu
  • Produkcia sviečok

Je mikrokryštalický vosk zdravý?

Podľa potravinárskeho kódexu je všeobecne hlásený bez vedľajších účinkov alebo bez vedľajších účinkov na použitých dávkach. Je dokázané, že prísada obsahuje stopy aromatického polycyklického uhľovodíka benzopyrénu, ktorý je veľmi toxický. EÚ. uznala nedostatok bezpečnostného dohľadu a od roku 2012 obmedzila jeho použitie na 50 µg/kg.

Mikrokryštalický vosk je inertný, ak prejde naším telom, s výnimkou približne 2%, ktoré je možné absorbovať. Znižuje absorpciu mnohých minerálov a vitamínov. Pozor by naňho mali dávať tehotné ženy.

Vysoké dávky môžu mať nepríjemné laxatívne účinky.

Štúdie z roku 1997 preukázali, že sviečky z nerafinovaného alebo len veľmi málo rafinovaného vosku sú potencionálne karcinogénne. Kvapalný mikrokryštalický vosk by nemal byť vdychovaný, pretože je v tomto stave veľmi toxický, predovšetkým pre deti. Pevný je však považovaný za bezpečný.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

V Európskej únii, Spojených štátoch a ďalších krajinách je použitie E905 povolené. Nie je povolené v bio potravinách.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)