Dusík (E 941), najrozšírenejší prvok v atmosfére, ale aj v potravinárstve? Viete, kde ho nájdete?

Dusík je nekovový prvok, čo je bezfarebný plyn bez chuti a zápachu, ktorý je najhojnejším prvkom v zemskej atmosfére a je zložkou všetkej živej hmoty.

Hlavné dôležité body o E 941 – dusík

Je to baliaci plyn
Je prírodného pôvodu
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén – je úplne bezpečný

Výroba E941

Dusík sa komerčne vyrába takmer výhradne zo vzduchu, najčastejšie frakčnou destiláciou kvapalného vzduchu. V tomto procese sa vzduch najskôr ochladí na teplotu nižšiu ako -200 °C. Kvapalný vzduch sa potom nechá zahriať, čím sa najskôr zo zmesi odparí dusík, ten je potom zachytený, ochladený a potom ešte raz skvapalnený.

Kde sa dusík (E 941) používa?

Tento plyn sa pridáva do nádob s potravinami, aby ich chránil. Použitý plyn je obvykle inertný alebo má takú povahu, že chráni integritu baleného tovaru a zabraňuje nežiaducim chemickým reakciám, ako je kazenie potravín alebo oxidácia.

Dusík v 99% koncentrácii sa obvykle odporúča na konzerváciu potravín a nahrádza tak v balení potravín kyslík.

Najprv sa potravina, ktorá má byť konzervovaná, umiestni do neuzavretého obalu, potom sa tam zavedie potravinársky dusík, ktorý vytlačí vzduch a tiež všetku prítomnú vlhkosť.

Je E941 zdravé?

Je úplne bezpečný. Jeho vysoká koncentrácia môže spôsobiť dusenie.

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

Jeho použitie ako baliaceho plynu je schválené, ako v EÚ, tak USA alebo Austrálii.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)