Propán (E944), na čo sa tento plyn používa?

Propán je alkán s tromi uhlíkmi s molekulárnym vzorcom C3H8. Je to plynná látka pri štandardnej teplote a tlaku, ale stlačiteľný na prepraviteľnú kvapalinu. Je bezfarebný, bez zápachu a je ťažší ako vzduch.

Hlavné dôležité body o E944 – propánu:
Je to syntetická látka
Použitie v SR je povolené
Je vhodný pre deti
Nie je to alergén

Výroba E944

Propán je syntetická látka a je vyrábaný čistením zemného plynu alebo separáciou skvapalnených ropných plynov (propán a bután) z destilácie ropy.

Na čo sa používa propán?

Propán sa používa v potravinárskom priemysle, v kozmetike a tiež vo farmaceutickom priemysle.

  • V potravinárskom priemysle ako propelant, teda ako pohon do tlakových nádob pre rastlinné oleje a pre rôzne šľahačky a peny
  • V kozmetike sa používa napríklad do dezodorantov
  • Propán je tiež používaný ako palivo

Je propán zdravý?

Pri nízkej koncentrácii nie sú doposiaľ známe žiadne vedľajšie účinky, ani pri použití v potravinách. Neodporúča sa nadýchovať.

Čistý propán je potenciálne narkotický, dochádza k poškodeniu centrálneho nervového systému pri koncentrácii približne 47 000 ppm (4,7%). V nariadení EÚ je propán klasifikovaný H220 (tj extrémne horľavý), H340 (môže indukovať genetické anomálie) a H350 (môže spôsobiť rakovinu).

Propán obsahuje veľmi malé zvyškové množstvo škodlivých látok metánu a butadienu (preukázané karcinogény).

Použitie v EÚ vs. USA vs. svet

V Európskej únii, Spojených štátoch aj ďalších krajinách je použitie E944 povolené.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)