E999 alebo extrakt z kvilajovej kôry – potravinové aditívum z mydlovej rastliny. Áno, tá naozaj existuje!

Quillaja saponaria Molina alebo mydlokor tupolistý, je rastlina, ktorej kôra sa používa na liečebné účely.

Hlavné dôležité body o penidle E999 – extrakte z kvilájovej kôry:
· Je vhodný pre deti
· Alergickú reakciu v množstve používanom v jedlách vyvolať nemôže
· Je prírodný a zdraviu neškodný
· Extraktu z kvilájovej kôry nie je potrebné sa vyhýbať

Výroba E999

Extrakt z kvilájovej kôry sa získava extrakciou tekutiny z mletej vnútornej kôry, dreva či malých stoniek a konárov. Obsahuje vysokú koncentráciu saponínov, ktorá sa zvyšuje spracovaním.

Na čo sa extrakt z kvilájovej kôry používa?

V potravinárstve sa E999 používa ako zvlhčovadlo v pečive, mrazených mliečnych výrobkoch a pudingoch a ako penidlo v nealkoholických nápojoch (napr. v zázvorovom pive). Používa sa v práškovej aj tekutej forme, nemá žiadnu farbu ani nemení chuť.

Vo farmácii sa vysoko očistená kvilaja používa na vylepšenie vakcín (napr. aj vo veterinárnych vakcínach proti slintačke a krívačke, kde pomáhajú zvýšiť imunitnú odpoveď). Používa sa tiež na liečenie kašľa, bronchitíd a ďalších dýchacích ťažkostí. U nás ju nájdete napríklad v kvapkách Pleumolysin (roztok uvoľňujúci hlieny z dýchacích ciest). Vzhľadom na to, že kvapky obsahujú aj kodeín, sú iba na predpis.

V Južnej Amerike sa kôra kvilaji používa na pranie bielizne.

Je prísada E999 zdravá?

Ako prísada do jedla schválená v rámci EÚ a USA je extrakt z kvilájovej kôry bezpečný a neškodný.

Rastliny ako je kvilaja, ktoré obsahujú vysoké množstvo trieslovín, môžu ale spôsobiť žalúdočné a črevné problémy, rovnako ako poškodenie obličiek a pečene. Obsahuje aj oxaláty, ktoré môžu znižovať hladinu vápnika v krvi a spôsobiť obličkové kamene.

Pri dlhodobom užívaní vysokých dávok môže kvilaja spôsobiť aj hnačku, bolesť žalúdka, problémy s dýchaním, kŕče, kómu, deštrukciu červených krviniek a zlyhanie obličiek.

Vhodná dávka extraktu z kvilájovej kôry závisí od mnohých faktorov, ako je vek, zdravotný stav a ďalších. V súčasnej dobe nie je dostatok vedeckých informácií na určenie vhodného dávkovania. Prírodné produkty nie sú vždy bezpečné len preto, že sú prírodné a je potrebné ich na liečebné účely dávkovať naozaj opatrne.

Použitie v EÚ vs. USA vs. Svet

E999 je povolené na použitie všade vo svete. Naopak – vzhľadom na zvyšujúci sa dopyt spotrebiteľov po potravinárskych produktoch s prírodnými aditívami pred aditívami syntetickými, sa očakáva, že trh s extraktom z kvilaji v nadchádzajúcich rokoch porastie.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)