Ženšen posilní vaše zdravie a čerstvý koreň môžete využiť aj v kuchyni

Ženšen má blahodarné účinky na ľudské telo.

Viete, aké odrody tejto rastliny existujú?

Ktorá je pre vás najlepšia a kde ju kúpiť?

Pozrime sa na všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete poznať!

Čo je ženšen?

Ženšen je koreň rastlín roku Panax, ktorý obsahuje ginsenoidy a gintonín.

Tradičná medicína využíva tento koreň po stáročia, ale moderné výskumy zatiaľ neboli schopné potvrdiť ani vyvrátiť jeho vlastnosti a lekárske účinky.

Prvé zmienky o používaní tejto byliny pochádzajú z roku 196 nl z Číny. V 16. storočí sa začal hojne používať po celom svete, ale nebol považovaný za liek na všetko. Používal sa pre pacientov s chronickými chorobami a na podporu rekonvalescencie.

Kde kúpiť kvalitný ženšen?

Ženšen môžete zakúpiť vo forme čaju, tabliet alebo prášku. Zohnať ale môžete aj čerstvý koreň, rovnako ako zázvor.

Veľmi ľahko ho nájdete v lekárni alebo obchode s bylinkami. V prípade čerstvého koreňa sa pozrite na ponuku svojho obchodu s potravinami.

Ako ženšen použiť v kuchyni?

V kuchyni môžete použiť čerstvý koreň na prípravu polievky, plnky alebo šalátu. Ženšen možno podávať aj vyprážaný alebo kandizovaný.

Konzumovať ho môžete varený, dusený, vyprážaný alebo kandizovaný. Do pokrmov ho pritom nemusíte používať len čerstvý, ale aj vo forme prášku a použiť ho ako korenie. Na ázijské pokrmy alebo polievky bude ideálny.

koreň ženšenu v mise
Zdroj: pixabay.com

Aký ženšen je najlepší?

Na trhu nájdeme mnoho druhov tejto byliny. Najlepší ženšen je ten, ktorý obsahuje najvyššiu koncentráciu ginsenoidov. Práve táto zložka je zodpovedná za zdravotné benefity tejto byliny.

Pri rozhodovaní, aký produkt kúpiť, by ste sa mali dávať na dve kritériá, a to namiesto pôvodu a spôsob sušenia. Pozrime sa na najlepšie druhy byliny, ktoré vždy prinesú úžasné výsledky.

Kórejský ženšen

Ázijský alebo kórejský ženšen sa používa najčastejšie a má najsilnejšie účinky.

Použiť ho môžete na mnoho zdravotných problémov, vrátane cukrovky, hypertenzie, menopauzy alebo erektilnej dysfunkcie.

Kórejský ženšen obsahuje vysokú koncentráciu ginsenoidov a odborníci na výživu alebo byliny vám zaručene odporučia práve tento druh.

Divoký ženšen

Obľúbený je aj americká odroda, známa ako divoká. Pochádza zo Severnej Ameriky.

Považuje ich za najlepšie pre posilnenie imunitného systému. Môžete ho použiť na prevenciu aj liečbu respiračných infekcií, ale tiež zlepší vašu psychickú pohodu.

Japonský ženšen

Tento druh nie je tak známy a preskúmaný ako predchádzajúce typy.

Podľa odborníkov je obsah ginsenoidov dvakrát až sedemkrát vyšší ako pri kórejskej odrode. To z neho robí najlepšie ženšen na svete, ktorý môžete začleniť do svojho jedálnička.

Japonský typ má protivredové, expektoračné a antidiabetické vlastnosti.

Druhy spracovaného ženšenu

Existuje aj niekoľko ďalších odrôd, z ktorých môžete vyberať:

  • biely,
  • červený,
  • čierny.

Biely typ sa suší na vzduchu na slnku. Má nižší obsah ginsenoidov. Použiť ho ale môžete na zníženie hladiny cukru v krvi a astme.

Červený ženšen sa suší pri teplote 90 až 100 stupňov počas dvoch až troch hodín. Má vyšší obsah ginsenoidov ako čerstvý a biely. Použiť ho môžete na zlepšenie kognitívnych funkcií, cukrovku a pri erektilnej dysfunkcii.

Nakoniec čierny typ prechádza dlhým procesom spracovania. Obsah ginsenodisov je oveľa vyšší ako u predchádzajúcich druhov. Vďaka tomu ponúka široké možnosti použitia, pretože pôsobí ako silný antioxidant, antidiabetikum a prostriedok na chudnutie.

čaj zo ženšenu
Zdroj: pixabay.com

Zdravotné benefity ženšenu

Ženšen bol po stáročia používaný na najrôznejšie zdravotné problémy. Ako doplnok stravy má veľké prínosy. Nie je to vedecky podložené, ale aj podľa vedcov sú za blahodárne účinky zodpovedné ginsenoidy. Čo môžete očakávať pri užívaní tejto byliny?

Životná energia

Rastlina stimuluje fyzickú a duševnú aktivitu. Pri pocitoch únavy a slabosti môže veľmi pomôcť. Užívať by ho mali aj jedinci s chronickou únavou.

Podľa výskumov pomáha taktiež znižovať únavu u pacientov s rakovinou.

Kognitívne funkcie

Ženšen dokáže tiež zlepšiť kognitívne funkcie, teda procesy myslenia, sústredenia, pamäť a poznávanie. Podľa výskumov môže znížiť oxidačný stres, čo povedie k zlepšeniu kognitívnych funkcií.

Štúdie dokázali, že kórejský ženšen dokáže zlepšiť kognitívne funkcie dokonca aj u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Konkrétne dokázal zlepšiť funkciu predného mozgového laloka.

Erektilná dysfunkcia

Pre mužov táto bylina ponúka obrovské zlepšenie sexuálneho života.

Červený a kórejský ženšen má pozitívny vplyv na erektilnú dysfunkciu. Zatiaľ sa uskutočnilo len málo výskumov, ale podľa dostupných informácií môže extrakt z plodov tejto rastliny zlepšiť celkové sexuálne funkcie.

Zníženie hladiny cukru

Jedinci s cukrovkou by po byline tiež mali siahnuť. Ginsenozidy ovplyvňujú produkciu inzulínu v pankrease a zlepšujú inzulínovú rezistenciu.

Prevencia chrípky

Vďaka protizápalovým účinkom môžete ženšen použiť aj proti chrípke, prechladnutiu alebo ďalším respiračným ochoreniam. Červená odroda podporuje zdravie pľúc a dokáže regenerovať pľúcne bunky, ktoré boli napadnuté vírusom chrípky.

vedľajšie účinky

Rastlinu môžete bezpečne konzumovať, ale pri nadmernom užívaní ľudia hlásili možné vedľajšie účinky ako:

  • bolesti hlavy,
  • nespavosť,
  • zažívacie problémy,
  • zmeny krvného cukru a tlaku,
  • hnačka,
  • zrýchlený srdcový tep,
  • kožné reakcie.

Ženšen je neuveriteľne silným doplnkom stravy. Konzumovať ho môžete čerstvý, v prášku alebo v tabletách. Vybrať si môžete jednu z mnohých odrôd, pričom kórejský, červený a čierny druh má najväčšie účinky. Čerstvý koreň môžete začleniť do jedálnička prostredníctvom polievky alebo šalátov. Ak máte radi čaje, ženšenový čaj je skvelou možnosťou, ako ho pravidelne konzumovať.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)