Naháňa vás maškrtná, ale neviete na čo?
Pripravte si s nami tradičný recept na baklavu a vychutnajte si originálnu chuť Blízkeho východu.
Tento dezert je až prekvapivo ľahký na svoju výrobu a pokiaľ používate kupované cesto, zaberie vám maximálne 30 minút. Ale s tradičným cestom bude tento sladký dezert ešte sladší!
Vydajte sa do sladkého raja s touto pochúťkou!
Naše recepty
Video návod na prípravu baklavy
Ako nakrájať baklavu
Čo je baklava?
Hoci história baklavy nie je dobre zdokumentovaná, jej súčasná podoba bola pravdepodobne vyvinutá v kuchyni konštantínopolského cisára. Kedy baklava bola servírovaná pri ramadáne v slávnostnom sprievode zvanom Baklava Alayı, ktorý ho sprevádzal.
Tri hlavné prúdy, ktoré sa hlásia k tomuto dezertu sú starí Rimania, Turci zo strednej Ázie a Peržania. Niekto pripisuje vynález baklavy s Asýrčanom, ktorí ju podľa nich mali vynájsť už v 8. storočí pred nl
Podobnosti s baklavou nájdeme aj v starogréckych dezertoch zvaných gastris alebo tureckým güllaç, ktorý používa tradičné cesto na baklavu, len náplň sa od modernej podoby odlišuje. Tento dezert mal byť prvýkrát upečený už v 14. storočí.
Gréci a Turci sa stále sporia o to, ktorý recept na baklavu bol tým prvým. Na baklavu si teda robia nárok obe krajiny. Grécka aj turecká kuchyňa vychádzala z varenia Byzantskej ríše, ktorá pokračovala v tradícii varenia Rímskej ríše. Pretože sa obe kuchyne a kultúry historicky prelínajú, je ťažké recept povedať len jednej strane.
Baklava je tradičný dezert v moderných arabských kuchyniach, aj keď sa o ňom žiadna z historických kuchárok nezmieňuje. Jeho receptúra sa skladá z malých kúskov mandľovej pasty zabalenej vo veľmi tenkom ceste a zaliate sirupom.
Príprava baklavy
Na prípravu baklavy sa používajú veľké plechy na pečenie.
Baklava sa bežne pripravuje na veľkých plechách. Na plech sa pokladá mnoho vrstiev tradičného cesta, ktoré sa premazáva rozpusteným maslom a rastlinným olejom. Navrch sa položí vrstva nasekaných orechov – typicky vlašské alebo pistácie, ale niekedy sa používajú aj lieskové orechy – a potom nasledujú ďalšie vrstvy cesta.
Pred pečením (180 °C na 30 minút) sa cesto nakrája na pravidelné kusy v tvare kosoštvorca, trojuholníky alebo obdĺžniky. Po upečení sa uvarená baklava zaleje sirupom, ktorý môže obsahovať med, ružovú vodu alebo vodu z pomarančových kvetov a nechá sa vsiaknuť.
Baklava sa obvykle podáva pri izbovej teplote a často sa zdobí mletými orechmi.
Druhy baklavy
Existuje mnoho regionálnych variácií baklavy. V Grécku sú vlašské orechy bežnejšie ako pistácie a dezert je často ochutený škoricou. Baklava v gréckom štýle má byť vyrobená z 33 vrstiev cesta, odkazujúcich na roky Kristovho života.
V Iráne sa do sladenej orechovej náplne pridáva kardamóm.
Azerbajdžanská baklava je druh baklavy vyrobený z kysnutého cesta, lieskových orechov, mletého klinčeka, kardamóm a šafran. V náplni sa používajú vlašské orechy alebo mandle, obvykle sa krája do tvaru kosoštvorca a tradične sa podáva počas jarných sviatkov.
V arménskej kuchyni je baklava korenená škoricou a klinčekmi.