4 luxusné recepty na krehké rožky s makom! Pochutnajte si

Vyberte si jeden z týchto lákavých receptov na makové rožky a vychutnajte si túto obľúbenú surovinu plnými dúškami.

Pripravili sme pre vás rozmanitý výber, ktorý zahŕňa ako nadýchané kysnuté cesto, tak jednoduchý a rýchly recept s lístkovým cestom. Všetky ale majú jedno spoločné, a to najlepšia náplň z maku, ktorú kedy ochutnáte!

Upečte si ich slávnostnú svätomartinskú verziu, sviatočne vianočnú verziu alebo sa vráťte späť do detských rokov s receptom na lúpak!

Už máte chuť?

Zdravotné benefity a riziká maku

Mak sa po stáročia používa ako tradičný liek. Pochádza z východného Stredomoria.

Mak sa celosvetovo používa v pečive a tradičných jedlách.

Ako makové semená, tak olej ponúkajú rôzne zdravotné výhody, od liečby bolestí hlavy a kašľa až po liečbu astmy a nespavosti.

Vysoký obsah dôležitých minerálov
Rovnako ako väčšina semien je aj mak bohatý na vlákninu, rastlinné tuky a rôzne ďalšie živiny.
Mak je obzvlášť bohatý na mangán, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a zrážanlivosť krvi.

Semienka je možné lisovať za studena a získať tak makový olej, ktorý je obzvlášť bohatý na omega-6 a omega-9 tuky.

Obsahuje zlúčeniny zmierňujúce bolesť
Rastlina vlčieho maku obsahuje morfín, kodeín a ďalšie ópiové alkaloidy známe svojimi vlastnosťami, ktoré majú tíšiace, upokojujúce a spánok navodzujúce účinky. Tieto zlúčeniny sa často nachádzajú v liekoch určených na tieto účely.

Než sa mak dostane na pulty supermarketov, obvykle sa čistí, aby sa zbavil prípadných opiátov, s ktorými mohol prísť do styku.

Zlepšuje zdravie srdca a kože
Makový olej je obzvlášť bohatý na tuky, ktoré môžu byť prospešné pre vaše srdce a pokožku.

Výskumy naznačujú, že strava bohatá na nenasýtené tuky môže znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice až o 17 %.

Ďalšie výskumy naznačujú, že tuky v makovom oleji môžu tiež podporovať hojenie rán a taktiež zabraňovať vzniku šupinatej pokožky pri aplikácii priamo na kožu.

Ďalšie benefity
O maku sa často hovorí, že ponúka rôzne ďalšie výhody, vrátane podpory trávenia, posilnenia pokožky a vlasov zdravia a liečbe bolestí hlavy, kašľa a astmy.

Môže napomáhať tráveniu. Mak je bohatý na vlákninu, ktorá môže zlepšiť zdravie čriev a znížiť zápchu, preto efektívne môže napomáhať správnemu tráveniu.
Látky obsiahnuté v makových semenách môžu chrániť vaše bunky pred poškodením a rôznymi chorobami.
Niektoré výskumy naznačujú, že ženám, ktoré si nechali prepláchnuť vajcovody produkty z makového oleja, sa môže zlepšiť plodnosť.
Potenciálne riziká
Mak je všeobecne považovaný za bezpečný, ak je zakúpený od dôveryhodných predajcov a konzumovaný v malých množstvách, ako sú obsahujú muffiny alebo rožky.

Podpora spánku
Mak obsahuje ópium známe pre svoje vlastnosti navodzujúce spánok. V dôsledku toho niektorí ľudia tvrdia, že makový čaj alebo teplé mlieko s makom slúžia ako prirodzený liek na nespavosť.

Pretože väčšina komerčne dostupných semien maku sa pred predajom čistí, žiadne produkty zakúpené v miestnom supermarkete pravdepodobne nemajú žiadne účinky na boj proti nespavosti.

Aj keď je možné kúpiť nepraný mak s vyšším obsahom opioidov, jeho použitie je považované za rizikové. Čaje a nálevy z nich môžu obsahovať smrteľné dávky morfia as ich užitím bolo spojených niekoľko náhodných úmrtí.

Neumývaný mak môže tiež spôsobiť závislosť, ktorá je podobná iným chemickým závislostiam. Preto sa ich použitie na liečbu nespavosti dôrazne neodporúča, ak nie ste pod lekárskym dohľadom.

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.