Citrónová tráva prinesie úžasnú chuť a arómu do vašej kuchyne

Citrónová tráva je v posledných rokoch veľmi populárna.

Nie je sa čomu diviť, pretože ponúka mnoho pozitív.

Použiť ju môžete v kuchyni na mnoho spôsobov.

Čaj z tejto byliny prináša mnoho zdravotných benefitov.

Čo všetko získate pri konzumácii citrónovej trávy?

Poďme zistiť všetko, čo potrebujete poznať!

Čo je citrónová tráva

Citrónová tráva je jednoducho bylina s citrónovou vôňou. Prirodzene sa nachádza v tropických podmienkach, hlavne v juhovýchodnej Ázii.

Dokonale sa hodí k thajským a ázijským pokrmom. Nájdeme ju ale aj v tradičných pokrmoch zo Srí Landy, Indie alebo Indonézie.

Vychutnať si ju ale môžete aj prostredníctvom čaju alebo koktailov.

Čerstvá alebo sušená?

V obchode môžete nájsť obe varianty tejto byliny. Vždy by ste ale mali uprednostniť čerstvú citrónovú trávu, pretože má lepšiu chuť.

Sušenú bylinu môžete ale použiť na dochutenie polievok alebo pokrmov, ktoré sa varí po dlhú dobu. V tomto prípade sa zavodní a stratí drevitú chuť, s ktorou sa inak budete musieť stretávať.

čaj z citrónovej trávy
Zdroj: pixabay.com

Citrónová tráva v kuchyni

Citrónová tráva má chuť citróna preložené tónmi zázvoru. Až budete chcieť dodať svojmu čaju citrónovú arómu, môžete pokojne použiť túto bylinu.

Čerstvá rastlina môže svojou arómou niekedy pripomínať mätu alebo kvety.

Pri použití čerstvej citrónovej trávy v kuchyni vždy orežte spodnú cibuľku a odstráňte vonkajšie listy. Žltú časť môžete použiť do ázijských pokrmov.

Žltú časť nakrájajte na 2-3 palcové časti. Na povrchu urobte nožom rezy, aby ste uvoľnili chuť.

Drvené stonky môžete pridať do polievky, karí alebo pad thai . Skvele bude chutiť aj v receptoch na ramien . Časti po uvarení odstráňte z pokrmu alebo požiadajte hostí, aby si ich vybrali.

Ak chcete, aby citrónová tráva zostala v pokrme, musíte ju najemno nakrájať. Potom ju vložte do kuchynského robota na nasekajte najemno.

Sušená bylina sa obvykle po dlhom varení jedla nakoniec odstráni alebo scedí. Ak budete používať prášok z citrónovej trávy, môžete ho pridať kedykoľvek počas varenia ako korenie.

Recepty

Citrónová tráva sa klasicky používa v receptoch na polievky, ale aj s kuracím mäsom, morskými plodmi alebo zeleninou. Pripraviť alebo zakúpiť si môžete aj čaj z tejto jedinečnej byliny. Medzi veľmi obľúbené recepty patria:

  • polievka Tom Yum,
  • pečené kura z citrónovej trávy,
  • ľadový čaj zo zázvoru a citrónovej trávy.

Pestovanie citrónovej trávy

Pestovanie nie je zložité. Ako pestovať túto bylinu doma, aby ste ju mali vždy po ruke?

  • Kúpte si v obchode niekoľko stoniek. Odrežte spodné cibuľky.
  • Vložte cibuľky do vody. Počkajte, kým nevyrastú korene (2-4 týždne).
  • Až budú korene dlhé 1 až 2,5 centimetra, presaďte ich na záhradu alebo do kvetináča.
  • Citrónová tráva miluje slnko a teplo, bohatú pôdu a správnu závlahu.
  • Bylinu môžete pestovať ako izbovú rastlinu alebo ju využiť pri varení.
koktail z citrónovej trávy a limetky
Zdroj: unsplach.com

Zdravotné benefity citrónovej trávy

Rastlina má antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti. Vďaka tomu ju môžete použiť na zníženie zápalov v tele. Dokáže toho ale oveľa viac. Pozrime sa, prečo by ste mali citrónovú trávu konzumovať.

Zdravé trávenie

Citrónová tráva je často odporúčaná pri zažívacích problémoch. Pôsobí ako prírodné diuretikum. To znamená, že zmierni nevoľnosť, pomôže so zápchou a nadúvaním, ale tiež upokojí žalúdok. Ak máte problémy s tráviacim traktom, čaj aj čerstvá rastlina vám môžu veľmi pomôcť k pohode.

Vysoký krvný tlak

Vďaka vysokému obsahu draslíka pomáha zvýšiť produkciu moču v tele. To podporuje krvný obeh a zníženie krvného tlaku. Zároveň sa vďaka tomu bude telo prirodzene detoxikovať. Podľa výskumov má citrónová tráva silnejšie antioxidačné vlastnosti ako zelený čaj. Najlepšie výsledky nemôžete očakávať jednorazovo. Dostaví sa jedine pri pravidelnej konzumácii.

Chudnutie

Ak chcete schudnúť, čaj z citrónovej trávy je skvelým spôsobom, ako tento proces podporiť. Podporuje procesy metabolizmu, čo podporuje chudnutie. Bylina obsahuje kofeín a polyfenolové zlúčeniny, ktoré zvyšujú výdaj energie a oxidáciu tukov.

Rakovina

Podľa niektorých štúdií môže citrónová tráva podporiť boj proti rakovine, pretože obsahuje veľké množstvo antioxidantov. Práve antioxidanty bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú rakovinu a predčasné starnutie buniek v tele. Táto bylina sa radí medzi mnoho ďalších, ktoré často aj lekári odporúčajú pacientom s rakovinou pre podporu liečby a prevenciu.

Úzkosti

Bylinný prípravok môže zmierniť úzkosť a stres. Ak máte problémy s vysokou hladinou stresu, úzkosťami alebo depresiami, mali by ste začleniť do svojej rutiny čaj z citrónovej trávy alebo ju zakomponovať do svojej stravy.

Kardiovaskulárne zdravie a cholesterol

Citrónová tráva sa často používa aj na podporu liečby vysokého cholesterolu a srdcových ochorení. V prípade oboch problémov dokáže podporiť liečbu, ale tiež pôsobí ako prevencia.

Obsahuje kvercetín. To je flavonoid, ktorý má protizápalové a antioxidačné účinky. Vďaka tomu chráni srdce a znižuje vysoký cholesterol.

Rast vlasov

Posledným veľkým benefitom je podpora rastu vlasov. Bylina je bohatá na vitamíny A a C, ktoré podporujú imunitný systém a pôsobia ako základňa živín pre vlasy. Pravidelná konzumácia tejto rastliny zabráni vypadávaniu vlasov a posilní vlasové folikuly.

Citrónová tráva sa v posledných rokoch dostáva do obľuby mnohých ľudí. Vyskúšať by ste ju mali v čerstvej podobe, ale aj ako čaj. Ponúka pre ľudské telo mnoho benefitov, chutí skvele a dokonale vďaka nej dochutíte ázijské pokrmy. Vyskúšajte túto jedinečnú bylinu. Vypestovať si ju môžete aj doma, kde bude nielen chutným produktom, ale aj nádhernou izbovou rastlinou.

Milan & Ondra

Obaja sme fanúšikmi dobrého jedla a radi varíme. Na tomto webe vás chceme inšpirovať tradičnými, ale aj menej bežnými receptami. Budeme radi, ak naše recepty vyskúšate a dáte nám vedieť, ako vám chutili. Dobrú chuť! :)