Lahodné recepty na rezy z perníka! Skúste ich na tri rôzne spôsoby

Lahodné sladké perníkové rezy nie sú medzi múčnikmi tak známe! Ale to je veľká škoda a chyba!

Najmä ak vyčerpáme inšpiráciu medzi piškótovými, trenými či inými rezami.

A to je pravý čas na vyskúšanie rezov s vôňou a chuťou perníka. Inšpirujte sa našimi receptami.

História perníkových chalúpok

Tradícia zdobených perníkových chalúpok začala v Nemecku na začiatku 19. storočia, údajne sa spopularizovala po tom, čo v roku 1812 vyšla nie príliš vianočná rozprávka o Jankovi a Marienke.

Pôvodná rozprávka bratov Grimmovcov obsahuje vetu: „Keď prišli bližšie, videli že dom bol postavený z chleba a pokrytý koláčmi a okno bolo z priehľadného cukru.“ (V neskorších verziách sa stal skôr perníkom než len chlebom.)

Inšpirovaní týmto príbehom, začali nemeckí pekári vyrábať malé zdobené domčeky z perníka, korenených medových sušienok.

Pôvod perníka nie je presný. Koreň zázvoru bol prvýkrát pestovaný v Číne asi pred 5000 rokmi a mal sa za to, že má liečivé a magické vlastnosti.

Iní ho zaznamenali až v roku 992 nášho letopočtu, kedy sa predpokladá, že arménsky mních Gregory z Nicopolis učil kresťanských pekárov vo Francúzsku, ako ho vyrobiť.

Medovník v tvare osôb je často pripisovaný dvoru kráľovnej Alžbety I., kde sa vyrábali sušienky podľa podoby významných hostí.

V Shakespearovej knihe Love’s Labour’s Lost z roku 1598 sa o nej dokonca hovoril: „A pokiaľ máš na svete len jeden cent, mal by si ho mať na nákup perníka.“

V nasledujúcich storočiach sa tvarovaný perník stal populárnym v celej Európe, pričom figúrky a modely sa používali ako dekorácia okien alebo sa darovali k náboženským sviatkom alebo narodeninám.

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.