Neváhajte ochutnať recepty na polievky na jeseň, ktoré sú zdravé a zasýtia. Inšpirujte sa!

Leto je fuč a začínajú chladnejšie dni. Ako by sa človek mohol zahriať lepšie, ako keď skúsi recepty na jesenné polievky.

Neváhajte experimentovať a pohrajte sa s rôznymi druhmi zeleniny, s ktorými vykúzlite tie najlepšie pochúťky pre svojich blízkych aj priatelia.

Chystáte malú oslavu, posedenie s kamarátmi alebo len neviete čo na večeru?

Také jedlo plné zeleniny a toho správneho korenia nielen zahreje, ale zároveň pohladí vaše chuťové bunky.

Čo sú pšeničné otruby?

V podstate sú to hlavne časti šupiek, pričom otruby sa dajú získať pri spracovaní pšenice. Sú nadupané proteíny, tuky, vitamíny aj minerály.

Napriek tomu sa v našich kuchyniach tak veľmi nevyužívajú, čo je škoda. Veľa ľudí má totiž otruby zažité len ako krmivo pre kone, ale to sa už zmenilo. Značná časť otrúb je tvorená vlákninou a to celých 43%.

Kam sa dajú otruby použiť?

Otruby sa hodia ako prísada do domáceho pečiva či žemlí, ktoré budú vďaka nim bohaté na vlákninu. Zároveň sa dá využiť do müsli, v jogurte, ale aj ako súčasť müsli tyčiniek.

Neváhajte ich primiešať do cesta na sušienky či muffiny, prípadne do kaše na raňajky. No av neposlednom rade sa dá otrubami skvele zahustiť napríklad polievka.

Na čo sú prospešné?

  • Doplňovanie vlákniny do stravy.
  • Prevencia proti zápche.
  • Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu

Na čo si dať pozor?

Vzhľadom na to, že otruby obsahujú tzv. lignín, ktorý je dosť tvrdý, môže veľmi nepríjemne narušiť sliznicu čriev. To je tiež dôvod, prečo ich konzumácia nie je vhodná pre jedincov trpiacich kolitídou či dráždivým trakčníkom.

Aké sú druhy fazule?

Fazuľa je veľmi lahodná potravina, ktorá by na našom jedálničku rozhodne nesmie chýbať. Bohužiaľ ich často zdĺhavá príprava a následný výskyt plynatosti mnohých z nás od ich konzumácie odradí.

To je však škoda, pretože sú nadupané rozpustnou aj nerozpustnou vlákninou, bielkovinami, ale aj ďalšími významnými látkami. Celkovo je možné vyberať z 11 druhov fazule. Ktoré sú to?

Adzuki

Sú pôvodom z Číny. Charakteristická je ich jemne oriešková chuť. Majú množstvo bielkovín, vápnika a fosforu. Tento druh je odporúčaný pri liečbe obličkových ochorení.

Stačí len na 3 – 4 hodiny namočiť a potom v rovnakej vode uvariť po dobu 1 hodiny v tlakovom hrnci. Výhodou je, že sú veľmi sýte, takže nám vydržia pocit nasýtenia oveľa dlhšie.

Farebná

Majú múčnu konzistenciu, ale inak sú takmer univerzálne. Dajú sa totiž použiť v polievkach, do šalátov omáčok, ale vynikajúce sú aj ako pyré či zapečené. Perfektne si rozumie s ostrejším korením, preto sú tou správnou voľbou do chilli con carne.

Biela

Chuť je veľmi jemná s krémovou štruktúrou. Ideálna na tvorbu fazuľového pyré. Inak sa dajú použiť do polievok, šalátov aj ako príloha. Dá sa z nej pripraviť super nátierka.

Jediné, čo nepoteší je nutnosť namáčania na 8 až 12 hodín. V tlakovom hrnci sú uvarené počas 20 minút, kým v klasickom hrnci to chce cca 1,5 hodiny.

Čierna

Vďaka sladkastej chuti sú dokonalou surovinou do šalátov. Pôvodom sú z Južnej Ameriky, ale pestujú sa aj v Thajsku a Číne. Je to obľúbená ingrediencie v mexickej kuchyni. Doba namáčania aj prípravy je rovnaká ako pri bielych fazuliach.

Mungo

Toto je veľmi obľúbený druh na klíčenie, pretože nemá tendenciu plesnivieť ani nepodlého hnilobe. Jej rodiskom je India, inak sa pestuje aj v ázijských krajinách. Tieto fazule sú nadupané železom, draslíkom, horčíkom, ale aj množstvom vitamínov.

Chuť sa podobá zelenému hrášku a majú vysokú stráviteľnosť. Musí sa namáčať na 4 – 8 hodín a vodu treba zliať. Na platni sa uvarí počas 45 minút, v tlakovom hrnci im stačí 10 minút.

Čierne oko

Svoj názov získal tento druh podľa škvrny, ktorá má žltú alebo čiernu farbu na inak bielom povrchu a vyzerá ako oko. Chuť je jemná, úplne neutrálna, takže záleží na tom, aké použijeme korenie a bylinky, aby bol výsledný pokrm lahodný.

Avšak vďaka tak povediac žiadnej chuti sú skvelé do polievok a zeleninových nákypov. Opäť sa namáča na 8 až 12 hodín a varí sa 60 minút na platni či 15 minút v tlakovom hrnci.

Červená

Hovorí sa im chilli fazuľa. Sú dosť veľké a ich farba sa pohybuje od červenej k hnedej. Pôvodom sú zo strednej Ameriky. Keď sa uvarí domäkka, sú príjemne sladkasté. Je to skvelá príloha k pokrmom z ryže alebo kukurice.

Najlepšie vyniknú s cayenským korením či pálivou paprikou. Ideálne je, keď sa namočí na 12 – 24 hodín. Potom sa za 20 minút uvarí v tlakovom hrnci alebo za 90 minút na platni v klasickom hrnci.

Navy

Sú zdrojom mangánu, horčíka aj kyseliny listovej. Odporúčajú sa ako prevencia vysokého tlaku a aterosklerózy. Hodí sa do polievok, šalátov, ale aj do rôznych nátierok alebo na zapekanie. Chuť je veľmi jemná.

Pinto

Najväčšiu popularitu si získal tento druh v USA a Mexiku vďaka pikantnej múčnej chuti. Býva súčasťou ryžovej zmesi, ktorá sa zabalí to kukuričné tortilly.

Musí sa namáčať na 8 – 12 hodín a varí sa 90 minút v klasickej alebo 20 minút v tlakovom hrnci. Kvôli ľahšej stráviteľnosti sa odporúčajú pripravovať s bylinkami.

Purpurová

Akonáhle sa uvarí, ich chuť je jemná a úplne neutrálna. To je tiež dôvod, prečo sa využívajú ako zavárka do polievok, avšak sú skvelé aj do miešaných šalátov.

Ak chceme trochu podporiť ich chuť, siahneme po bylinkách a korení, napríklad tymian, bazalka, majorán a podobne. Pred varením ich namočíme na 4 hodiny do vlažnej vody, tú potom zlejeme a dáme variť v čerstvej vode, kým nezmäknú.

Borlotti

Tieto talianske fazule majú skvelú chuť, pričom ich šupka je o dosť silnejšia. Sú perfektné do šalátov, ale používajú sa aj v teplej kuchyni. Ich textúra je mramorová, takže ladí aj esteticky. Keď sa vylúpu, používajú sa ako korálky na navliekanie.

Okrem talianskej kuchyne, sa teší veľkej popularite aj v tureckej, mexickej či portugalskej. Použite ich do šalátov, nátierok, ragú, k dusenému mäsu, a hlavne do jedál tzv. z jedného hrnca.

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.