Čerstvé chrumkavé pečivo milujú takmer všetci.
Prečo ale chodiť do pekárne, keď si rovnakú pochúťku môžete vytvoriť aj vy sami u vás doma?
Nie je nič jednoduchšie, než sa inšpirovať našimi rozmanitými receptami na domáce bagety!
Uvidíte, že čoskoro inú, než vlastnoručne upečenú, už nebudete chcieť jesť.
Ktorá varianta sa stane vašou najobľúbenejšou?
Naše recepty
Ako bagetu správne vytvarovať?
Ak chcete, aby vaša domáca bageta bola nielen chutná, ale aj krásna na pohľad, je potrebné si osvojiť správnu techniku ich tvarovania. Nie je na tom nič ťažké.
Cesto si na doske rozdeľte na toľko dielov, koľko bagiet chcete vytvoriť. Následne potom každý diel pomocou valčeka či rukami vytvarujte do podoby obdĺžnika. Pamätajte si, že šírka tohto obdĺžnika by mala byť vždy rovnaká, 20 centimetrov. Dĺžku obdĺžnika zvoľte ľubovoľne podľa toho, akú dlhú bagetu chcete vytvoriť.
Potom stačí spodnú tretinu obdĺžnika preložiť do dvoch tretín cesta. Následne sa horná tretina preloží cez a takto zložené cesto sa ešte na záver preloží napoly. Potom sa v polovici cesta urobí ryha, cesto sa znovu preloží a mierne pováľa tak, aby ste docielili požadovanú dĺžku bagety.
Čím domáce bagety posypať?
Základný recept necháva bagety holé, bez posypu. Avšak nie je žiadny problém cesto na záver po narezaní nožom posypať. K najčastejším možnostiam patrí soľ, rasca, slnečnicové, tekvicové, ľanové či sezamové semienka, ďalej mak, prípadne kúsky cesnaku, cibule či bylinky. Vhodnými ingredienciami si takto ľahko dodáme do nášho jedálnička aj mnoho minerálov, vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok.
Ako docieliť, aby boli bagety chrumkavé?
Pokiaľ máte radi čerstvé chrumkavé pečivo, použite malý trik. Stačí, keď do rúry pri pečení umiestnite malý kastrólik s vodou, prípadne bagetu pred vložením do rúry vodou aspoň zľahka potrite.
Ako domáce bagety správne skladovať, aby nestvrdli?
Ak sa chcete z vašich domácich bagiet tešiť dlhšiu dobu a ak nemáte v pláne zjesť všetky hneď po upečení, je dôležité vedieť, ako ich správne uskladniť. Zabudnite na igelitové vrecká, chladničku či mrazničku.
Najvhodnejším spôsobom je pečivo po vychladnutí zabaliť do čistého plátna a vložiť do temna. Pokiaľ nemáte doma chlebník, stačí dať zabalené pečivo napríklad do špajze. Mimochodom kúpiť sa dnes dajú aj špeciálne bavlnené vrecká na pečivo, nemusíte teda používať klasickú utierku.